Tvorba 3D snímků na Photosynth.net

Photosynth je nástroj z dílen Microsoftu pro tvorbu trojrozměrných snímků z vícero překrývajících se fotek. Je to taková technologická hračka, na jejímž pozadí je zřetelné zpracování obrazových dat a výstupem je například procházka po italských Dolomitech.

Nástroj samotný pochází z roku 2008. Znovu rozjíždět se to začíná na konci roku 2013. Vzniká tak – Microsoftu vlastní – schíza. Jsou 2 verze. Říkejme jim Stará a Mladá (Preview).

Stará umožňuje po stáhnutí aplikace vytvořit z překrývajících se fotek panorama. Po stáhnutí druhé aplikace (obě jsou tu: https://photosynth.net/create.aspx ) můžete vytvořené panorama uploadovat na web photosynt.net, nebo vytvořit takzvaný Synth. Synth je vlastně zobrazení vzájemných transformací jednotlivých fotek v šikovně zabaleném snímku.

K zobrazení potřebujete silverlight, což je jeden z důvodů, proč této verzi říkat Stará. Synth se z fotek snaží udělat trojrozměrný prostor. K dispozici jsou různé pohledy a celkově Stará jde víc do hloubky co se technické stránky snímku týče. Můžete si třeba prohlédnout prostor, tak jak ho photosynth pochopil.

prostor

Zatáčka, kterou jsem procházel (a každé dva kroky dělal snímek) v podání photosynthu.

To Mladá neumí. Chlubí se však plynulým přechodem mezi snímky, takže zážitek je o něco realističtější. Dále při počítání transformací (což trvá řádově minuty) nevyužívá výkon vašeho stroje. Z toho důvodu je maximum fotografií omezeno na 200. K zobrazení využívá HTML5, dá se tedy použít i na telefonu, což je bohužel díky neresponzibilitě webu trochu kostrbaté. Umí z fotek vysosnout GPS tag a vytvořený synth umístit na mapu. Tu celosvětovou si můžete prohlédnout zde https://photosynth.net/preview/map/ . Na mapě jsou k vidění jak produkty staré verze (stitched panos) tak produkty preview verze (synths). Kromě polohy (kterou můžete zadat i ručně) se vás Mladá zeptá na název, popis, míru viditelnosti (soukromé/veřejné) a taky na typ synthu. Na výběr je již zmíněné panorama, opakem panoramatu je spin, kdy s foťákem oběhnete nějaký objekt. Například modlící se sošku.

Kvalita se liší v závislosti na množství (hustotě) snímků, úrovni přiblížení a kvalitě samotných fotografií. Dalším typem je walk  (např. procházka z úvodu článku) a wall, při kterém se snímá třeba jízda lanovkou s foťákem namířeným do strany.

Ve výsledku tedy máte galerii svých synthů, kterými se můžete patřičně socializovat za pomocí mapy, facebooku a spol. Panoramata lze zachytit a uploadovat i pomocí celkem kvalitní aplikace pro Windows phone a iOS. Na konci prázdnin 2014 nám inženýři z Microsoftu přináší možnost exportu těchto panoramat v prohlížitelném (pro Windows 8.x) formátu .pano, čímž mírně prodlužují životaschopnost Staré. Export je možný i z Mladé. Stáhnete si archiv obsahující jak původní fotky, tak jejich transformace a binární soubory. Po troše zkoumání vydám druhý článek o tom, jak celá technologie funguje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *