PNG vs JPG v testu

PNG a JPG jsou často využívané grafické formáty. Oba mají své výhody, které vycházejí především z rozličných metod komprese dat. PNG komprese je bezztrátová, zatímco při uložení do JPG se nějaká informace vytratí. Jak moc to poškodí fotku, záleží na úrovni komprese a typu obrázku.

clip_image001[12]clip_image003[12]

Obr. 1: Jednolité barevné plochy a jednoduché tvary je lepší ukládat v PNG, zatímco složitější struktury (klasicky fotky) je výhodnější uložit v JPG.

clip_image005[12]clip_image007[12]clip_image009[12]clip_image011[12]

Obr. 2: Jednotlivé úrovně kvality a velikosti na disku, při zachování stejného rozlišení. První obrázek má úroveň kvality 1 % a velikost 17,6 KB, poslední 90 % a velikost 289 KB. Obrázky uprostřed 5 a 10 %, velikosti 23 a 34 KB.

V JPG je výhodné ukládat fotografie. JPG komprese je na fotografiích účinnější a při stejném rozlišení (pixely) má fotografie menší velikost (kilobajty). Tuto domněnku jsem podrobil testu na 605 fotografiích. Fotografie měly přibližně HD rozlišení (1366×768). Každou fotku jsem náhodně zmenšil a náhodně uložil do JPG (úroveň kvality 75 %), nebo PNG (zpracováváno v MATLABu). Tak abych měl dostatek fotografií pro vykreslení následujícího grafu:

graf

Obr. 3: Výsledek testu v grafu. Při zvětšujícím se počtu pixelů (rozlišení obrázku) roste velikost u PNG daleko více, než u JPG

Graf zcela jasně ukazuje, že velikost PNG souborů je při stejném rozlišení obrázku (počtu pixelů) větší. Pro úsporu místa na disku při zachování dostatečné kvality je tedy lepší ukládat fotografie z dovolené v JPG, což drtivá většina fotoaparátů a mobilních telefonů defaultně dělá.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *